Wydarzenia nadchodzące

Premiera spektaklu „27 grudnia”

28.12.2018

Teatr Polski, Duża scena

Pokaz z audiodeskrycją i tłumaczeniem na polski język migowy

„27 grudnia” Klaudia Hartung-Wójciak

PREMIERA nr 4194

Reżyseria: Jakub Skrzywanek
Dramaturgia: Daria Kubisiak
Scenografia: Anna Maria Karczmarska, Mikołaj Małek
Kostiumy: Paula Grocholska
Muzyka: Anna Stela
Choreografia: Agnieszka Kryst
Reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński
Pedagog teatru: Sebastian Świąder
Asystent reżysera: Marcin Starosta
Inspicjentka: Agnieszka Misiewicz

obsada: Sylwia Koronczewska-Cyris, Barbara Krasińska, Kornelia Trawkowska, Elżbieta Węgrzyn, Sylwia Zajkowska, Mariusz Adamski, Konrad Cichoń, Piotr Kaźmierczak, Jakub Papuga, Marcin Ryl-Krystianowski, Paweł Siwiak, Wiesław Zanowicz

Po raz pierwszy na scenie w roli Sztabu Generalnego wystąpią: Anna Hrab, Maja Machoj, Wiktoria Strzelecka, Jagna Szerszenowicz, Dawid Frankiewicz, Adam Pytlarz, Stanisław Regulski, Igor Witkowski.

Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu pod kierownictwem Adama Domurata.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Animacji i Fundacji Mili Ludzie.
* * * * * * * * * * * * * * * * * ** * * * * * * * ** * * * * * * * ** * * * * * * * *

27 grudnia nad Poznaniem pojawiły się kłębiaste chmury, z których prószyły pierwsze płatki śniegu. Mimo mrozu i chłodu na rumianych twarzach mieszkańców gościło szczęście, gdyż do Poznania zawitał znany kompozytor Ignacy Jan Paderewski wraz z małżonką Heleną Paderewską…
Myślicie, że znacie tę historię? A co, jeśli zamiast Paderewskiego na balkonie hotelu Bazar w Poznaniu pojawi się „wiatr historii”, który przeniesie widzów do przełomu lat 1918–1919, podając w wątpliwość historię Powstania Wielkopolskiego? Jaka będzie ta opowieść, kiedy wysłuchamy jej na nowo, opowiedzianej przez poznańską młodzież – Sztab Generalny? Co wydarzy się, gdy Ignacy Jan Paderewski nie wyjdzie przywitać poznańskich dzieci? Jak zaradzić historii, która już się wydarzyła? Czy wystarczy opowiedzieć ją na nowo? Być może tak, ale należy pamiętać, że każde ingerowanie w przeszłość może zbudzić niechciane potwory, które są w stanie pożreć wszystkich i wszystko wokół…

Spektakl „27 grudnia” to uniwersalna baśń dla młodzieży związana z Powstaniem Wielkopolskim i zaprezentowana w setną rocznicę obchodów zwycięskiego zrywu. Opierając się na realnych dokumentach i archiwach dotyczących grudniowego buntu, zastanowimy się: czym jest wspólnota, jak wpływa na nią strach, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa, ale też czym są wzajemna uczciwość i odpowiedzialność?

Spektakl „27 grudnia” jest również próbą odpowiedzenia na pytania. Jak dziś opowiadać w teatrze o ważnych wydarzeniach historycznych? Jak – nie manipulując narracją historyczną – stworzyć przestrzeń dialogu, w której widzowie na równych prawach z twórcami mogą przyjrzeć się zjawiskom, które zdecydowały o kształcie naszego społeczeństwa? 

To, co będzie wyróżniać spektakl, to fakt, że o tych wszystkich kwestiach nie opowiedzą tylko sami twórcy, ale również dzieci żyjące dziś w Wielkopolsce.

************************************************************************

Kontakt:

Tel 61 852 05 41; 61 852 56 28;
E-mail rezerwacja@teatr-polski.pl

Bilety w cenach:

I strefa 50 PLN normalny;
II strefa 40 PLN normalny;
I strefa // II strefa 30 PLN ulgowy;

Wydarzenia minione

Mikołajki Filmowe z Pettsonem i Findusem

6.12.2018

Sala Wielka w Centrum Kultury Zamek

Fundacja Mili Ludzie oraz Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zapraszają na wyjątkowy, mikołajkowy pokaz pięknego i zabawnego filmu dla dzieci (w każdym wieku!) pt: „Pettson i Findus. Najlepsza Gwiazdka”.
Pokaz odbędzie się w Sali Wielkiej CK Zamek przy ul. Św. Marcin 80/82 w Poznaniu. Film prezentowany będzie z audiodeskrypcją (dla chętnych osób na słuchawkach) oraz z tłumaczeniem na polski język migowy.

WSTĘP NA POKAZ JEST BEZPŁATNY!
W celu rezerwacji miejsc, prosimy o przesłanie informacji na adres mailowy info@mililudzie.org o liczbie osób, które wezmą udział w wydarzeniu.

Poniżej opis filmu:

„PETTSON I FINDUS. NAJLEPSZA GWIAZDKA” to aktorska adaptacja uwielbianych przez dzieci książek ilustrowanych, w której para bohaterów, kot Findus i opiekujący się nim Pettson, przygotowuje się do nadchodzących Świąt.

Stary Pettson i Findus – kot o duszy krnąbrnego dziecka, przygotowują się do gwiazdki. Jest tyle do zrobienia! Trzeba znaleźć choinkę, wysprzątać, przygotować świąteczne potrawy i zrobić wiele innych poważnych rzeczy! Przygotowania nie należą do najłatwiejszych. Za oknem szaleje śnieżyca, a Pettson upiera się, że nie potrzebuje pomocy sąsiadów. Findusowi marzą się święta z przyjaciółmi, ale Pettson wstydzi się zaprosić innych na wigilijną kolację. Rezolutny kot bierze sprawy w swoje łapki. Aktorska ekranizacja przygód bohaterów doskonale znanych ze szwedzkiej serii książek ilustrowanych autorstwa Svena Nordqvista.

Zapowiedź filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=TfrjtVaGubs

Na pokaz zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych bez względu na poziom sprawności – zarówno z przedszkoli, szkół i innych placówek, ogólnodostępnych, jak i specjalnych oraz integracyjnych.

W przypadku osób, które poruszają się na wózku lub mają problem z samodzielnym poruszaniem się, bardzo prosimy o wyrozumiałość – dotarcie do Sali Wielkiej, umiejscowionej na I piętrze budynku, zajmuje kilkanaście minut – wjazd dla osób na wózkach odbywa się od strony Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956. Informacje o dostępności Zamku znajdziecie na stronie http://ckzamek.pl/podstrony/170-niepelnosprawni/

W cieniu drzewa z audiodeskrypcją i napisami

24.11.2018

Kino Pałacowe w CK Zamek

Fundacja Mili Ludzie zaprasza na bezpłatne pokazy filmów z audiodeskrypcją i tłumaczeniem/napisami dla osób niesłyszących, które odbywają się w ramach projektu „Wielkopolska kultura – dostępna!”. Przed nami kolejna gratka dla fanów i fanek dobrego kina!

24 listopada 2018 r. o godz. 16.45 w Kinie Pałacowym w Poznaniu pokażemy islandzką komedięW cieniu drzewa„.

Opis filmu:

Przedmieścia Reykjaviku, świeże powietrze, cisza, spokój i idealnie przycięte, zielone trawniki. Sielankowa atmosfera nie może trwać jednak wiecznie: na jednym z osiedli wybucha sąsiedzki konflikt! Kością niezgody jest należące do Baldvina i Ingi stare, wielkie drzewo, które rzuca cień na ogród Eybjorg i Konrada. Błahy problem urasta do absurdalnych rozmiarów, uprzejmym do tej pory sąsiadom puszczają nerwy, a dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Tajemniczy sprawca przekłuwa opony samochodu, a zwierzęta domowe zaczynają znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. Konieczne staje się zainstalowanie kamer monitoringu. Pojawia się także plotka, że sąsiada widziano z piłą łańcuchową. [opis dystrybutora filmu]

Sicario 2. Soldado z audiodeskrypcją i napisami

26.11.2018

Kino Pałacowe w CK Zamek

Fundacja Mili Ludzie zaprasza na bezpłatne pokazy filmów z audiodeskrypcją i tłumaczeniem/napisami dla osób niesłyszących.

26 listopada 2018 r. o godz. 16.30 w Kinie Pałacowym w Poznaniu pokażemy znakomity film sensacyjny Sicario 2. Soldado„.

Będzie to pokaz filmu z audiodeskrypcją oraz napisami dla osób niesłyszących.

Opis filmu:

Sequel „SICARIO” jednego z najlepszych i najbardziej wstrząsających thrillerów roku 2016.

Tym razem fabuła skupi się na najbardziej tajemniczej postaci opowieści, a na pierwszym planie błyszczeć będzie niezastąpiony Benicio del Toro.

Matt i Alejandro powracają na pogranicze amerykańsko-meksykańskie, by dopaść Carlosa Reyesa, narkotykowego barona, który trudni się także przemytem broni dla terrorystów.

To co miało być szybką i stosunkowo prostą misją, wkrótce przeradza się w prawdziwą wojnę. Okazuje się bowiem, że Pentagon wydał zgodę na użycie oddziałów specjalnych i ciężkiego uzbrojenia do bezwzględnej walki z sojusznikiem terrorystów. Matt i Alejandro wiedzą, że te metody na pograniczu zamiast przynieść upragniony skutek, mogą wywołać. Alejdnaro podejmuje się samotnej misji po drugiej stronie granicy, która każe mu się cofnąć w głąb mrocznej przeszłości, o której tak pragnął zapomnieć.

Strona została wykonana w ramach projektu "Wielkopolska kultura - dostępna!" współfinansowanego ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.